2020. március 9., hétfő

Digitális források


A digitális forrásokra alapú tevékenység tervemet 15 fő kilencedikes gimnazista, kezdő angol nyelv tanulócsoportnak találtam ki, akikkel az előző órán az ételekről tanultunk. Minden feladatot mobiltelefonra és egy okostáblára gondoltam ki, mert úgy vélem legtöbbször ezzel lehet dolgozni egy iskolában. A csoportnak van Padlet felülete, amit régóta használnak. 

Az óra célját tanulási eredményben fogalmaztam meg. Amit az óra végére a diákok elsajátítanak: 
  • ismeret: A diákok ismerik az ételek neveit, az étteremben használt kifejezéseket és az éttermi párbeszéd struktúráját. 
  • képesség: A diákok képesek megnevezni ételeket, étteremben használt kifejezéseket, valamint képesek éttermi párbeszédet alkotni. 
  • attitűd: A diákok érdeklődnek az ételek és az éttermi szókincs iránt, szívesen készítenek és adnak elő éttermi párbeszédet.
Az RJR modell alapján az óratervet ráhangolódás, jelentésteremtés és reflexió formájában építettem fel.

A ráhangolódás alkalmával feleleveníteném az előzetes tudást, vagyis az előző órán tanult kifejezéseket. Ehhez a Mentimeter weboldalt használnám. Arra kérném a diákokat, hogy az előző órán megtanult ételek neveiből írjanak a programba 3-3 darabot. Erre és a megbeszélésre nagyjából 5 percet hagynék.

Példa a Mentimeter által készített szófelhőre
Forrás: https://www.g2.com/products/mentimeter-interactive-presentations/reviews


A jelentésteremtés idejében az étteremben használt kifejezéseket és az éttermi párbeszéd struktúráját szeretném megtanítani. Ehhez a Sulinet Nyelvek interaktív szókincsfejlesztő feladatát használnám. Ez 15 percet tenne ki.
Az éttermi párbeszéd struktúráját egy YouTube videón keresztül demonstrálnám. A videó végeztével egy előre létrehozott Google Dokumentum szerkesztésére hívnám a diákokat, akiket 3 fős csoportokra osztanék. Azt kérném tőlük, hogy írjanak éttermi párbeszédet minél több étellel, ami vagy szerepel a Mentimeter által létrehozott szófelhőn vagy a Sulinet feladatában találkoztak velük. Ezeket a csapatok egyesével előadnák. Erre szintén 15 percet adnék.

A reflexió alatt az órán elsajátítottakra reflektálnak a diákok. Az osztály Padlet felületen keresztül kilépőkártya módszerrel, egyesével, de mégis közösen dolgozik. A saját rubrikájukba írnak 5 új szót, amit az órán elsajátítottak és egy külön rubrikában visszajelzést adnak az órára.

Példa a Padlet felületen létrehozott térre
Forrás: https://twitter.com/padlet/status/766415212131983360/photo/1



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése